Čo ponúkam
Manuálna lymfodrenáž (ML)
Manuálna lymfodrenáž (lymfomasáž) je jemná liečebná masáž, pri ktorej dochádza k rozhýbaniu lymfy v lymfatickom systéme. Robí sa bez použitia oleja (tzv. ,,nasucho") jemným tlakom na pokožku. Používame pri nej špeciálne hmaty a drenážne pohyby, aby sme pomohli lymfe prúdiť, a tak vykonávať svoje úlohy v organizme. Pohyby sú pomalé, v smere toku lymfy.
Pri masáži pravidelne vyprázdňujeme hlavné lymfatické uzliny (na krku, v podpazuší a v ingvinálnej oblasti), a tak zrýchľujeme odtok toxínov z tela. Následne do uzlín drenážnymi pohybmi znovu ,,nahrnieme" lymfu z periférnych oblastí, a celý proces sa znovu opakuje.
Lymfomasáž (lymfodrenážna masáž) posilňuje všetky funkcie lymfatického systému, tzn. detoxikačnú funkciu - odvod odpadových látok z tela, transportnú funkciu- rozvádzanie živín do tela a imunologickú funkciu.
Jedná sa o časovo náročnejšie ošetrenie - jedno sedenie trvá 90-150 minút.
Prejavy preťaženého lymfatického systému:
Únava, bolesť, kŕče v nohách, napätie v končatinách, opuchy, opuchnuté viečka, vačky pod očami, opakujúce sa infekčné ochorenia, chronická nádcha, angíny, chrípky, bolesti kĺbov, dýchacie problémy, zápal, celulitída...
Rýchlejší tok lymfy zrýchľuje aj metabolizmus v tele, odvod tukov z tela, a preto sa lymfodrenážna masáž odporúča aj pri redukcii hmotnosti či celulitíde, v kombinácii s diétou a/alebo cvičením.
Ak všetko funguje, ako má, udržiavacia kúra s lymfodrenážou sa doporučuje 1x do mesiaca. V jesennom i v jarnom období je vhodné "nakopnúť" imunitný systém 3-8 lymfomasážami vo frekvencii 2-3 týždne.
Celotelová lymfodrenáž trvá cca 90-150min. Môžeme robiť aj čiastočnú lymfodrenáž so zameraním na časť tela, kde je problém, ktorý chceme riešiť. Čiastočná lymfodrenáž trvá cca 60-90 min.
Režim v deň manuálnej lymfomasáže:
Pred masážou je vhodné zvýšiť príjem čistej neperlivej vody a obmedziť kávu, alkohol, cigarety či ťažké jedlá. Neplánujte si žiadne zaťažujúce aktivity (fyzicky náročnú prácu, šport atď.)
Po ošetrení dbajte na pitný režim a doprajte si kľudový režim. Pri masáži sa totiž uvoľňujú toxíny, s ktorými si telo musí následne poradiť, a na to potrebuje silu. Preto sa odporúča následne ho nezaťažovať ďalšou fyzickou aktivitou.
Indikácie manuálnej lymfomasáže:
- lymfedém
- posilnenie imunitného systému (aj ako prevencia - sezónne urobiť sériu masáží)
- opuchy po úraze, opuchy v tehotenstve (okrem 1. trimestra)
- pooperačné stavy, ale aj preventívne pred operáciami
- bolesti hlavy, migrény
- na odplavenie škodlivín - detoxikácia
- akné, na spomalenie tvorby vrások, po kozmetickom čistení pleti
- na kruhy pod očami, opuchy viečok
- pri nahromadení tukov, celulitíde
- pri únave, pocite celkového zaťaženia organizmu
- bolesti kĺbov, chrbtice
- pri studených nohách a rukách, na odstránenie pocitu ťažkých nôh
Kontraindikácie manuálnej lymfomasáže:
- malígne ochorenia
- akútne infekčné ochorenia(chrípka, angína, virózy, zvýšená teplota)
- otvorené rany, hnisavé rany
- srdcová insuficiencia, ťažké srdcové vady
- krvácajúca koža, znamienka
- v 1. trimestri tehotenstva
- implantáty, umelá chlopňa
- veľmi vysoký krvný tlak
- závažné ochorenia obličiek, dialyzovaní klienti
- akútny zápal kŕčových žíl (kŕčové žily po operácii konzultovať s ošetrujúcim lekárom)
- čiastočne aj menštruácia - lymfodrenáž totiž zvyčajne krvácanie zosilňuje